Likvidácia spoločnosti je veľmi zdĺhavý a náročný proces. Tento proces likvidovania spoločností však novelou Obchodného zákonníka účinnou do 01.10.2022 značne utrpel a to z pohľadu náročnosti či už finančnej alebo časovej. Poďme si to ale rozobrať na drobné.
Čo sa od 01.10.2020 zmenilo ?
Prvá zmena sa týka času vstupu spoločnosti do likvidácie. Predošlá právna úprava upravovala vstup spoločnosti do likvidácia ku dňu zrušenia spoločnosti. Novela tento čas vstupu spoločnosti do likvidácie posunula a to v tom zmysle, že spoločnosť vstupuje do likvidácie až zápisom likvidátora do obchodného registra. Spoločnosť je taktiež po dobu likvidácie povinná používať obchodné meno s dodatkom „v likvidácii“.
Druhá zmena sa týka osoby likvidátora. V minulej právnej úprave túto funkciu prevažne vykonával štatutárny orgán spoločnosti, ktorý bol za likvidátora vymenovaný spoločnosťou. Ak uvedené, nie je z objektívnych dôvodov vymedzených v zákone v súčasnosti možné, likvidátora vymenuje súd, a to aj v prípade zrušenia spoločnosti ex offo. Súd môže vymenovať niektorého zo spoločníkov spoločnosti, štatutárny orgán, člena štatutárneho orgánu, a to dokonca aj bez jeho výslovného súhlasu (§ 71 ods. 1 OBZ). V ostatných prípadoch vymenuje správcu konkurznej podstaty (§ 71 ods. 4 OBZ) Novela zákona však stanovila novú lehotu a to 60 dní, ktorá sa počíta od prijatia rozhodnutia o zrušení spoločnosti. Táto lehota je určená pre ustanovenia osoby likvidátora.
Tretia zmena sa týka tak tiež osoby likvidátora. Novela rozšírila aj okruh osôb, ktoré sa môžu stať likvidátorom a tým môže byť aj osoba zapísaná v registri fyzických osôb a teda každý občan Slovenskej republiky, ktorý ale musí spĺňať podmienky, ktoré určuje zákon pre ustanovenia do funkcie štatutárneho orgánu spoločnosti.
Štvrtá zmena novela zaviedla novú povinnosť a to je preddavok na likvidáciu. Predmetný preddavok je potrebné zložiť do úschovy u notára. Preddavok na likvidáciu je 1500,-€ Likvidátorovi patrí za výkon jeho funkcie odmena a náhrada nákladov. Tieto náklady sú uhrádzané z likvidačného zostatku a likvidačnej podstaty
Piata zmena sa týka procesu likvidácie. Podľa starej právnej úpravy pôsobnosť štatutárneho orgánu prechádzala na likvidátora už okamihom ustanovenia do funkcie likvidátora. Tento okamih sa posunul a pôsobnosť štatutárneho orgánu prechádzala na likvidátora až okamihom vstupu spoločnosti do likvidácie.
Šiesta zmena. Zmenili sa aj povinnosti likvidátora a to v týchto veciach:
- Oznámenie o vstupe spoločnosti do likvidácie všetkým známym veriteľom
- Prihlásenie pohľadávok je možné bez ohľadu na ich splatnosť
- Spisuje sa zoznam pohľadávok
- Spisuje sa zoznam majetku, ktorý sa vkladá do zbierky listín
- Uspokojovanie pohľadávok veriteľov priebežne.
Siedma zmena sa týka skončenia likvidácie. Ako sme už spomínali v úvode článku k zmenám v oblasti likvidácie, likvidátor má za svoju činnosť nárok na odmenu. Za týmto účelom skladá spoločnosť tzv. likvidačný preddavok do úschovy notára. Po uplynutí 30 dní od výmazu spoločnosti z obchodného registra vydá notár hodnotu preddavku v prospech toho likvidátora, ktorý je v procese likvidácie spoločnosti zapísaný v obchodnom registri ako posledný.
Na záver by som sa vrátil k prvotnej otázke a to či sa likvidácia spoločnosti po novele Obchodného zákonníka oplatí. Podľa nášho názoru jednoznačne nie a to najmä pre extrémne veľkú finančnú a časovú náročnosť. Preto odporúčame radšej spoločnosť predať.
Pre založenie spoločnosti kliknite TU